Pszenica: choroby chłodnej i wilgotnej wiosny

Download PDF

To, na co chorują rośliny, w dużej mierze zależy od pogody. Na jakie choroby pszenicy trzeba zwrócić uwagę tej wiosny?

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa sygnalizuje, ze na południu Polski pszenica narażona jest na takie choroby jak mączniak prawdziwy zbóż oraz łamliwość źdźbła zbóż.

choroby zbóż

Mączniak prawdziwy zbóż. (Foto: AgroFoto.pl, agaszu)

Łamliwość źdźbła zbóż i traw rozwija się bardzo szybko w sezonie o chłodnej i wilgotnej wiośnie informuje Izabela Kik, Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Opolu. Pierwsze objawy trudne do rozpoznania mogą wystąpić już jesienią na młodych roślinach. Wyraźne objawy choroby pojawiają się w fazie strzelania w źdźbło lub w fazie kłoszenia, najpierw na pochwach liściowych, później na źdźbłach dolnych międzywęźli.

Próg ekonomicznej szkodliwości to ok. 20% źdźbeł z objawami występującymi od fazy strzelania w źdźbło do fazy drugiego kolanka.

Zachorowalność można ograniczyć dzięki wykonaniu wczesnej podorywki i dokładnej orki, późny siew jesienny czy właściwy płodozmian. Można też wybierać odmiany o mniejszej wrażliwości na tę chorobę.

Podobnie mogą wyglądać uszkodzenia poherbicydowe lub niedobory pierwiastków.

dr Anna Tratwal z Instytutu Ochrony Roślin – PIB

Na terenie Polski południowej na plantacjach pszenicy ozimej stwierdzono występowanie mączniaka prawdziwego zbóż i traw. Tu ekonomicznym progiem szkodliwości jest 50–70% roślin z pierwszymi objawami choroby w fazie krzewienia i 10% źdźbeł z objawami porażenia w fazie strzelania w źdźbło.

Pojawiają się też septoriozy mówi dr Anna Tratwal z Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. Septorioza liści i plew najczęściej atakuje właśnie pszenice. Choć septorioza woli cieplejszą pogodę.

Pani dr Tratwal zwraca także uwagę, że nie każda plama na liściu musi oznaczać chorobę:  Podobnie mogą wyglądać uszkodzenia poherbicydowe lub niedobory pierwiastków  wyjaśnia.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum

Powiązany temat:

Zabiegi fungicydowe
e2visionamd
Jak to wygląda u was z stosowaniem mankozebu ? U mnie to jedyna rzecz przy której zatykają się filterki przy dyszach w opryskiwaczu. Mieszam z Fandango lub luną expierence  i dod...
zobacz więcej »
mraukot
JakubLewandowski napisał: 15 minut temu, hardkor113 napisał: Pewnie fuzarioza teraz pelno tego Niestety fuzarioza na 100 % normalnie żółte kłosy. Obok mam p...
zobacz więcej »
hardkor113
Ja bym nic nie robil teraz juz za pozno
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
1 Komentuj autorów
igorrJerzyk Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jerzyk
Gość
Jerzyk

Bez skutecznych zabiegów na grzyby się nie obejdzie. u mnie na razie poszedł Tilt z Moddusem na T1 by na raz zająć się też skróceniem pszenicy.

igorr
Gość
igorr

Ja wolę nie mieszać żadnych środków i moddusem robię oddzielny zabieg, wirtuozem na grzyba oddzielny, a axialem 50 na chwasty jednoliścienne kolejny. Z tego co wiem to najbardziej nie poleca się mieszania herbicydów ale jak ludzie robią w praktyce to każy wie.