Warzywa gruntowe: co może się opłacić?

Choć to początek maja, pola przeznaczone pod uprawy warzywne w centralnej Polsce najczęściej świecą pustkami. Jakie warzywa wysadzić, żeby się opłacało?

Wysadziłem 20 arów kapusty mówi pan Zdzisław, rolnik spod Gostynina. Przez ostatnie 10 dni ani drgnęła, za to ja przez kilka nocy bałem się, że wypadnie, bo tylko częściowo przykryłem agrowłókniną.

warzywa gruntowe

fot. AgroFoto.pl, maniekt174

Wyczekiwane ocieplenie pana Zdzisława bardzo cieszy. Ale obawia się, że kapusta 2 tygodni nie nadrobi, a to oznacza straty finansowe.

Wczesna kapusta bardziej się opłaca, można dostać lepszą cenę tłumaczy pan Zdzisław. Im wcześniej, tym lepiej. Konsumenci wolą kapustę z pola, bo jest smaczniejsza niż spod szkła czy z tunelu.

Zdaniem ogrodników widoczne jak na dłoni zmiany klimatu skutkujące długimi i zimnymi wiosnami mogą spowodować, że polskie warzywnictwo zupełnie przeniesie się do tuneli i szklarni.

W dużych miastach klienci się już przyzwyczaili do warzyw szklarniowych mówi Katarzyna Kwiecińska, ogrodniczka spod Warszawy. Kupują warzywa, bo są ładne i przy okazji smaczne. Pomidory szklarniowe są przez cały rok, a te z pola tylko 1,5 miesiąca i do tego są podatne na obicia. Wiem, że gdyby rolników było stać, to wielu zainwestowałoby w hektary pod szkłem lub w dobrych tunelach.

Jak jednego roku coś się opłaca, to w następnym roku sieją i sadzą to wszyscy i ceny są niskie.

Damian Nowak, rolnik z woj. kujawsko-pomorskiego

Taka pogoda to dla ogrodników prawdziwa loteria powiedział nam Damian Nowak, rolnik z woj. kujawsko-pomorskiego. Nikt nie zagwarantuje, że nie będzie przymrozków w końcu maja. Uprawa warzyw na polu jest dla hazardzistów także ze względu na ceny. Cebula w ubiegłym roku bardzo się opłacała, to w tym roku w moim regionie jest jej co najmniej 2 razy więcej. Będzie tania, chyba że ktoś ma podpisaną umowę z odbiorcą.

Pan Damian mówi, że tak jest od kilku lat: – W ubiegłym roku była susza, więc przetwórnie dostały mniej warzyw. Teraz wielu rolników wierzy, że uda im się tegoroczne warzywa sprzedać do przetwórstwa dodaje. Jak jednego roku coś się opłaca, to w następnym roku sieją i sadzą to wszyscy i ceny są niskie.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Kamil1996
Wychodzi na to że za dużo liczą i raczej się przeliczą zobacz więcej »
waldemaros
Panowie czas pokaże koledze wymarzl rzepak to będzie qq lub jęczmień. Co do warzyw to czas i pogoda zweryfikuje, ale marchwi będzie Max liczą na embargo zobacz więcej »
Szczepanitoo
Coś czuję, że w tym roku to rzeczywiście będzie biznes życia  :mellow: zobacz więcej »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *