Wolnostanowiskowy czy uwięziowy system utrzymania bydła mięsnego?

Download PDF

Uwięziowy system utrzymania bydła mięsnego stosowany jest przez wielu hodowców, uważających, że bydło w tym systemie ma wyższe przyrosty dobowe. Czy na pewno? 

Wśród zwolenników uwięziowego systemu utrzymania bydła mięsnego panuje błędne przekonanie dotyczące wyższych przyrostów, jakości mięsa oraz lepszego wykorzystania paszy na kilogram przyrostu masy ciała, w porównaniu do systemu wolnostanowiskowego. Istnieje jednak bardzo duże prawdopodobieństwo, że hodowcy będą wręcz zmuszeni przez rynek wołowiny do przekształcenia swoich obór na wolnostanowiskowe. Są argumenty, które powinny ich przekonać!

Różnica między systemami utrzymania

system utrzymania bydła mięsnego

Najlepsze mięso wołowe pochodzi od typowych ras mięsnych utrzymywanych systemem ekstensywnym, czyli pastwiskowym.

Różnicę pomiędzy systemem wolnostanowiskowym a uwięziowym na pierwszy rzut oka łatwo zauważyć – zwierzęta są luzem lub na uwięzi. Jednak jeśli zagłębimy się w różnice pomiędzy przyrostami, wykorzystaniem paszy, końcową masą ciała opasu oraz dobrostanem zwierząt, to nie dla każdego będzie oczywiste, który z systemów jest lepszy. Na forach internetowych można wyczytać, że „opasy lepiej przyrastają na uwięzi, bo się nie ruszają i nie spalają energii”, „opasy mają dużo swobody na uwięzi, przecież wstają, kładą się, jedzą i piją, bez żadnych przeszkód” i wiele, wiele innych, niemających nic wspólnego z prawdą, stwierdzeń. Zastanówmy się więc co różni te dwa: uwięziowy system utrzymania bydła mięsnego od systemu wolnostanowiskowego?

Uwięziowy system utrzymania bydła mięsnego

We wschodniej Polsce kilka lat temu przeprowadzono badania na 2 stadach opasanego bydła różnych ras (mlecznych i mięsnych – w obu gospodarstwach były oba typy ras). W obydwu gospodarstwach bydło było utrzymywane w oborach uwięziowych na głębokiej ściółce. Wyniki nie były zadowalające… Zobaczcie sami:

Wyniki badań przeprowadzonych we wschodniej Polsce na 2 stadach opasanego bydła różnych ras
GospodarstwoIII
Początkowa masa ciała203 kg197,6 kg
Przyrost dobowy914 g875 g
Końcowa masa ciała308 kg274,7 kg
Ubój19–20 miesięcy19–20 miesięcy
Żywieniekiszonka z kukurydzy, 2 rodzaje sianokiszonki, siano, śruta zbożowa, zielonka wiosną i latemkiszonka z kukurydzy, siano, śruta zbożowa, zielonka wiosną i latem

Przyrosty mięśniowe bydła

To jest stereotyp, że bydło w systemie uwięziowym ma wyższe przyrosty. Niektórym się wydaje, że jeśli zwierzę się nie rusza, to nie zużytkowuje pobranej energii – tylko stoi, je i rośnie. To niestety tak nie jest. Zwierzę, które jest utrzymywane luzem i ma dobrze zbilansowaną dawkę paszową, to również naje się i leży, a przyrosty są lepsze i jakość mięsa również – mówi Józef Wojewódzki, hodowca bydła mięsnego oraz członek zarządu Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

Józef Wojewódzki

Józef Wojewódzki, hodowca bydła mięsnego i członek zarządu Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

fot. mgr inż. Dorota Kolańśka

Przyrosty dobowe w takim zakresie (800900 g/dobę) nie powinny być zadowalające, chyba że ktoś hoduje bydło mięsne dla przyjemności, a nie dla zysku. W tym przypadku wartość uśrednionych przyrostów była zaniżona przez rasy mleczne. Jednak warto wspomnieć o tym, że w Polsce opasa się wszystko, co jest dostępne, bo na naszym rynku występuje deficyt cieląt.

Prawidłowe przyrosty

Przyrost dzienny nie powinien być niższy niż 1 kg. Cielęta na preparacie mlekozastępczym mają przyrosty 800–900 g. Wszystko zależy od rasy i od żywienia. Można mieć najlepszą genetykę, a jeśli żywienie jest źle ustawione, to nigdy przyrost nie będzie zadowalający. Żywienie musi być dobrane pod rasę. Inaczej będziemy żywić HF-y, typowe mięsne rasy i np. belgijską błękitną również zupełnie inaczej, bo ma krótszy przewód pokarmowy i trzeba bardziej koncentrować białko  tłumaczy Wojewódzki.

Z forum

Powiązany temat:

byki na uwięzi czy luzem [połączone]
farmer_89
czyli na to wychodzi ze lepiej obsiać zytem i dac sobie spokoj
zobacz więcej »
farmer_89
niby hodowla bykow nieoplacalna ale jak sprzedaje cielaki to chcą się pozabijać, popyt jest duzy na nie
zobacz więcej »
soltys48
mamki
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o