Dziś kończy swój pobyt w Polsce prezydent Republiki Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew. Czy współpraca polsko-kazachska może być ważna dla polskich rolników?
– W obecności prezydentów obu państw zostało podpisane porozumienie między rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a rządem Republiki Kazachstanu o współpracy w dziedzinie rolnictwa – informuje Biuro Prasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Dokument ten ze strony kazachskiej podpisał wicepremier, minister rolnictwa Askar Myrzahmetov, a ze strony polskiej minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.
Podpisane porozumienie nada impuls do zdynamizowania naszej współpracy, zarówno biznesowej, jak i eksperckiej.
Zawarcie porozumienia było inicjatywą strony kazachstańskiej. Dotyczy ono współpracy m.in. w kwestiach uprawy roślin i hodowli zwierząt, badania odmian, kwarantanny i ochrony roślin, a także spraw weterynaryjnych, nauki i techniki rolniczej, mechanizacji rolnictwa oraz kontaktów handlowych.
– Podpisane porozumienie nada impuls do zdynamizowania naszej współpracy, zarówno biznesowej, jak i eksperckiej – powiedział minister Jurgiel i dodał, że dokument otworzy nowy rozdział w dwustronnych relacjach.
– Podczas spotkania ministra Krzysztofa Jurgiela z wicepremierem, ministrem rolnictwa Republiki Kazachstanu Askarem Myrzachmietowem podpisane zostało memorandum ws. współpracy między Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa Rzeczypospolitej Polskiej, a Komitetem Państwowej Inspekcji ds. Kompleksu Agro–Przemysłowego Republiki Kazachstanu – informuje biuro prasowe ministerstwa. – Dokument podpisali: ze strony polskiej główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Andrzej Chodkowski, a ze strony kazachskiej przewodniczący Komitetu Państwowej Inspekcji w Sektorze Rolno-Przemysłowym Ministerstwa Rolnictwa Republiki Kazachstanu Boran Rachimbiekow.
Memorandum dotyczy współpracy międzynarodowej w zakresie kwarantanny i ochrony roślin oraz zwalczania organizmów kwarantannowych szkodliwych dla roślin i produktów pochodzenia roślinnego, jak również kontroli i zapobiegania ich introdukcji i rozprzestrzeniania na terytoriach swoich państw.

Minister podkreślił, że z zadowoleniem przyjął informację o możliwości wwozu z Polski na terytorium Kazachstanu bydła hodowlanego i użytkowego.
– Jestem przekonany, że memorandum przyczyni się do pogłębienia współpracy dwustronnej między inspekcjami – powiedział minister Jurgiel. – Polska zainteresowana jest rozwojem wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi miedzy naszymi krajami.
Polska zainteresowana jest rozwojem wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi miedzy naszymi krajami.
W związku z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń, Krzysztof Jurgiel prosił o uznanie przez Kazachstan regionalizacji terytorium Polski, a także o pilne zaakceptowanie wzorów świadectw weterynaryjnych dla pasz pochodzenia roślinnego i pasz oraz dodatków paszowych pochodzenia zwierzęcego.
Minister podkreślił, że z zadowoleniem przyjął informację o możliwości wywozu z Polski na terytorium Kazachstanu bydła hodowlanego i użytkowego.
Jak informuje biuro prasowe ministerstwa rolnictwa, Polska ma dodatni bilans wymiany handlowej towarami rolno- spożywczymi z Kazachstanem. W 2015 r. wyniósł on ok. 33,2 mln euro. Najważniejszą pozycją polskiego eksportu były świeże jabłka (19,9 mln euro), cukier, mięso wołowe mrożone, a także mleko i jego przetwory. W przyszłym roku Kazachstan będzie gospodarzem Wystawy EXPO 2017, która odbędzie się w Astanie.
Dodaj komentarz