Ziemniaki: czy będą kłopoty z przechowaniem?

Download PDF

We wrześniu podczas wykopków w wielu miejscach zauważono, że wykopane ziemniaki łatwo gniją. O to, dlaczego tak się działo i czy w związku z tym będą kłopoty z przechowywaniem, pytali plantatorzy w całej Polsce.

Także i my, doradcy byliśmy zdziwieni tym, o czym mówili nam rolnicy i co sami oglądaliśmy na polach – mówi Michał Miniatroski, doradca rolniczy z Tomaszowa Mazowieckiego Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. Rolnicy zwracali uwagę, że uszkodzony mechanicznie ziemniak nie obsychał, ale bardzo szybko gnił. Plantatorzy byli nie tylko zdziwieni, ale także mocno zaniepokojeni, bo obawiali się kłopotów z przechowywaniem tegorocznych zbiorów.

Tymczasem okolice Tomaszowa Mazowieckiego to łódzkie zagłębie ziemniaczane.

Jednak od kilku tygodni obserwujemy, że ziemniaki przechowują się całkiem dobrze – dodaje ekspert. – Stąd też rolnicy tym bardziej zastanawiają się, co mogło być powodem łatwego i szybkiego gnicia we wrześniu.

Od kilku tygodni obserwujemy, że ziemniaki przechowują się całkiem dobrze.

Michał Miniatroski, doradca rolniczy z Tomaszowa Mazowieckiego Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach

Okazuje się, że odpowiedzią jest…pogoda.

Wrzesień był miesiącem wyjątkowo ciepłym, wykopywane ziemniaki były rozgrzane i trafiały np. na przyczepy z innymi ziemniakami o tak samo wysokiej temperaturze – wyjaśnia specjalista. Wilgoci w wielu miejscach nie brakowało, więc ziemniaki były nie tylko ciepłe, ale i wilgotne. Gdy leżały na przyczepie czy w pryzmie temperatura w środku była nadal wysoka, a zarodniki grzybów i bakterie miały idealne warunki do rozwoju. I to z tej przyczyny obserwowaliśmy szybko gnijące ziemniaki.

Ale wygląda na to, że już jest po sprawie.

Pogoda się zmieniła, jest znacznie chłodniej i nawet, jeśli ziemniaki stoją tydzień na przyczepie i czekają na przebranie, nie dzieje się już nic złego – mówi Michał Miniatorski. Mechaniczne uszkodzenia normalnie zasychają, a ziemniaki przechowują się dobrze. Moim zdaniem nie powinno już być dodatkowych kłopotów przy przechowywaniu ziemniaków.

Przeczytaj też:

  1. Ziemniaki: cudze chwalicie, swego nie znacie!
  2. Dużo polskich ziemniaków. Czy mają szansę na eksport?
  3. Ziemniaki: wykopki w deszczu
  4. Rekordowe zbiory. Ziemniaki tanie jak… jabłka

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o