Monitoring upraw rzepaku. Raport z pola
Poprawa warunków pogodowych, jakie mogliśmy zaobserwować w ostatnich dniach, sprzyja nalotom szkodników. Aby się z nimi uporać, najpierw należy wykonać monitoring upraw rzepaku. Pytanie tylko, jaki sposób lustracji wykaże nam, czy mamy problem ze szkodnikami?
Sprzyjająca pogoda i wzrost temperatury powinny sugerować nam, że jest to czas na monitorowanie, czy w rzepaku ozimym pojawiły się szkodniki. Warto zatem dowiedzieć się, jak skutecznie powinna być prowadzona lustracja rzepaku i czym zwalczać szkodniki rzepaku. O tym wszystkim mówimy w Raporcie z pola.
Jak przeprowadzić monitoring upraw rzepaku? Zobacz Raport z pola:
Spis treści
Kiedy rozpocząć monitoring upraw rzepaku?
Jednym ze szkodników, który pojawia się w tym okresie jest chowacz brukwiaczek. Owad ten zimuje w ziemi, a swoje pierwsze loty rozpoczyna, gdy temperatura gleby osiągnie 5–7° C. Następnie po osiągnięciu temperatury 10–12° C zaczyna żerowanie i rozmnażanie. Dlatego gdy słupki termometru zaczynają rosnąć, należy wykonać monitoring upraw rzepaku.
Niestety nie jest to takie proste, ponieważ chowacz brukwiaczek zaniepokojony nieruchomieje, zwija się w kulkę, a następnie spada na glebę. Dodatkowo jego barwa utrudnia zlokalizowanie szkodnika, ponieważ przypomina wtedy grudkę ziemi. Krótko po chowaczu brukwiaczku na polach pojawia się chowacz czterozębny.
Chowacz brukwiaczek w rzepaku ozimym – szkodliwość
W związku z dużą szkodliwością chowacza brukwiaczka zabieg warto przeprowadzić jak najszybciej. Zwalczanie tego szkodnika jest bardzo istotne, ponieważ powoduje duże szkody na plantacji rzepaku ozimego. Stadium uszkadzającym rośliny są larwy.
Żerują one na łodydze rzepaku, uszkadzając wiązki przewodzące. Skutkuje to pękaniem łodygi, co może się przyczynić do zainfekowania rośliny chorobami grzybowymi.
Jak przeprowadzić monitoring upraw rzepaku?
Żółte naczynia to jedna z najlepszych, najprostszych i najtańszych metod lustracji rzepaku przed szkodnikami. Do monitoringu plantacji posłuży nam czerpak entomologiczny lub żółte naczynia stosowane w celu odławiania owadów. Aby jak najlepiej się sprawdziły, należy wystawić je 20 m od brzegu w głąb pola. Zanim wykonamy zabieg entomologiczny musimy określić częstotliwość występowania chowacza brukwiaczka i chowacza czterozębnego.
Krótko po chowaczu brukwiaczku na polach pojawia się chowacz czterozębny.
Jeśli w przeciągu 3 dni zaobserwujemy 10 dorosłych chowaczy w naczyniu lub odłowimy 2–4 chrząszcze z 25 roślin za pomocą czerpaka, wówczas należy wykonać zabieg. W przypadku chowacza czterozębnego, który nalatuje od strony ubiegłorocznych plantacji, zabieg trzeba wykonać, gdy w ciągu 3 dni zaobserwujemy 20 chrząszczy w żółtym naczyniu lub 6 owadów na 25 roślinach.
Lustracja rzepaku
Chowacz brukwiaczek oraz chowacz czterozębny to najważniejsze i najgroźniejsze gospodarczo szkodniki rzepaku. Niekontrolowane szkodniki rzepaku stanowią poważne zagrożenie dla całej plantacji. Z tego powodu systematyczna lustracja rzepaku jest czynnością konieczną. Kontrolę pola rzepaku powinno się prowadzić co najmniej dwa razy w tygodniu. A przy narastającej presji szkodników rzepaku nawet codziennie. Należy zwrócić szczególną uwagę na ilość odławianych i kontrolować próg ekonomicznej szkodliwości. Po jego przekroczeniu trzeba wykonać zabieg ochronny.
Czym zwalczać chowacze w rzepaku ozimym?
Skutecznym rozwiązaniem w ochronie rzepaku przed szkodliwym działaniem chowaczy (chowacz brukwiaczek, chowacz czterozębny) będzie zastosowanie preparatu Inazuma 130 WG. W składzie tego środka są dwie substancje z dwóch różnych grup – acetamipryd z grupy neonikotynoidów oraz lambda-cyhalotryna z grupy pyretroidów. Preparat Inazuma 130 WG działa kontaktowo oraz żołądkowo, dzięki czemu szkodniki rzepaku natychmiast giną. Dodatkowo środek ten chroni plantację rzepaku na długo po jego zastosowaniu. Dużym plusem jest fakt, że można go stosować już w temperaturze 5º C. Sprawia to, że zabieg można wykonać jeszcze wczesną wiosną.
Czytaj również: Wiosenne szkodniki rzepaku – raport z pola
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!