Zabawa skończyła się tragedią! Pożar wywołały dzieci! [Aktualności]

11-letni chłopcy, bawiąc się na polu, podpalili źdźbło słomy. Ogień szybko się rozprzestrzenił, nie minęła chwila, jak zajęła się cała 40-metrowa sterta. Dowiedz się więcej!

O czym jeszcze piszemy w dzisiejszych Aktualnościach rolniczych?

 

aktualności rolniczeFrancuscy rolnicy walczą z wąglikiem!

W rejonie Alp Wysokich we Francji odnotowano przypadki zakażenia zwierząt laseczką wąglika. Bakteria, groźna także dla ludzi, zaatakowała stada krów, koni oraz owiec. Na miejsce zdarzenia zostały skierowane służby weterynaryjne. Jak podaje portal EURACTIV.pl – Wszystkie padłe lub zakażone zwierzęta już zutylizowano. Zniszczono także pochodzące z tych farm partie mleka.

zwierzęta zarażone wąglikiem

fot. Fotolia

Służby weterynaryjne szczepią zwierzęta

Wąglikiem najczęściej zarażają się krowy. Bakteria atakuje ich układ pokarmowy, wywołując silne krwawienia. Co niepokojące, francuzom powoli brakuje szczepionek, a jedyne w Europie laboratorium, zajmujące się ich produkcją, znajduje się w Hiszpanii.

Źródło: EURACTIV.pl

 

aktualności rolniczeAtak wilków! Drapieżniki zagryzły unikatową owcę

W Bukwałdzie pod Olsztynem wataha wilków zagryzła sześć unikalnych owiec. Jak podaje ich właściciel pan Tomasz Brewka – to były wyjątkowe osobniki, ze względu na genotyp. Jedno ze zwierząt to rzadka sztuka owcy świętego Jakuba o czterech rogach. Równie unikatowa była zabita owca śruboroga.

wilki zagryzły owce

fot. Fotolia

Wataha wilków zagryzła sześć unikalnych owiec

Mimo, iż gospodarstwo pana Tomasza ogrodzone jest elektryczną siatką, a dobytku pilnuje pies pasterski – wszystko to nie powstrzymało drapieżników. Zaatakowały o świcie, gdy tylko hodowca wypuścił owce na pastwisko. – Nie mam pretensji do wilków, taka jest ich natura. Wolałbym jednak, aby siedziały w lesie, gdzie ich miejsce, a nie podchodziły do zabudowań – komentuje gospodarz.

Źródło: Wirtualna Polska

 

aktualności rolniczeZabawa skończyła się tragedią! Pożar wywołały dzieci!

11-letni chłopcy, bawiąc się na polu, podpalili źdźbło słomy. Ogień szybko się rozprzestrzenił, nie minęła chwila, jak zajęła się cała 40-metrowa sterta. Do zdarzenia doszło na jednym z pól w okolicach Sobótki (woj. dolnośląskie). Straty oszacowano na kwotę 43 tysięcy złotych.

podpalenie słomy

fot. Fotolia

11-letni chłopcy, bawiąc się na polu, podpalili źdźbło słomy

Przestraszeni chłopcy sami próbowali ugasić ogień. Widząc, że ich próby są daremne, wezwali straż pożarną.  Jak podaje „Gazeta Wyborcza” – Właściciel wspólnie ze znajomym, jeszcze przed przyjazdem strażaków, zabezpieczyli miejsce, aby pożar nie przedostał się na sąsiadujące pole kukurydzy. Sprawa 11-latków została przekazana do sądu rodzinnego.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Audyt polskich ubojni zakończony. Jaką ocenę wystawią unijni inspektorzy? [Aktualności]

Raport poznamy za miesiąc. Minister Ardanowski cieszy się z wizyty.

8 lutego 2019

Dobre owoce ministerialnej wizyty na Bliskim Wschodzie [Aktualności]

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zakończył wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Z sukcesem.

21 lutego 2019

Znamy najlepszych polskich rolników i rolniczki! [Aktualności]

8 lutego odbyła się jubileuszowa Gala Ogólnopolskiego Konkursu „Rolnik– Farmer Roku”.

12 lutego 2019