Przegląd klimatyzacji w ciągniku przed sezonem

Od sprawności klimatyzacji w naszym ciągniku zależy w dużej mierze komfort pracy w upalne dni. Warto więc, jeszcze przed sezonem, sprawdzić jej stan i ocenić poprawność działania. Podpowiemy zatem, jak zadbać o klimatyzację w ciągniku, co możemy zrobić we własnym zakresie, a z czym lepiej udać się do serwisu.

O tym, że czas na czyszczenie klimatyzacji w ciągniku rolnicy przypominają sobie najczęściej w czasie żniw, kiedy pogoda nie pozwala na uchylenie okna. Z instalacji często czuć wtedy mało przyjemny zapach lub zdarzają się poważne usterki, które uniemożliwiają jej poprawne działanie. Na naprawy i czyszczenie nie ma wówczas czasu i, chcąc nie chcąc, musimy się męczyć i oddychać mało przyjemnym powietrzem w kabinie, które w dodatku pełne jest chorobotwórczych drobnoustrojów. Dobrym pomysłem jest natomiast przegląd klimatyzacji jeszcze przed zbliżającym się sezonem, kiedy czasu jest dość na ewentualne naprawy.

Kosztownej naprawy klimatyzacji w ciągniku można uniknąć pod warunkiem, że co roku zrobimy przegląd.

Mateusz Wiśniewski, mechanik z firmy zajmującej się przeglądami maszyn rolniczych w Toruniu

Przegląd klimatyzacji – to podstawa

Klimatyzacja w ciągniku jest dobrym udogodnieniem, jednak nie każdy wie, że wymaga ona corocznego przeglądu. Zaniechanie natomiast sprawdzenia stanu poszczególnych podzespołów skutkować może poważnymi usterkami.

– Kosztownej naprawy klimatyzacji w ciągniku można uniknąć pod warunkiem, że co roku zrobimy przegląd. Można go wykonać w każdym zakładzie czy serwisie, który zajmuje się serwisowaniem klimatyzacji, nawet takim samochodowym. Nie jesteśmy natomiast w stanie takiego przeglądu zrobić we własnym zakresie. Często zapominamy również o uzupełnianiu czynnika chłodniczego, który również można dodać w serwisie. Serwisowanie klimatyzacji jest niezbędne, by uniknąć drogich napraw – mówi mechanik Mateusz Wiśniewski z firmy zajmującej się przeglądami maszyn rolniczych z Torunia.

klimatyzacji

Okresowe czyszczenie filtra kabinowego, to podstawa.

Kompleksowy przegląd klimatyzacji w ciągniku przeprowadzony w profesjonalnym warsztacie, to z reguły koszt od 100–300 zł. To dość sporo, biorąc po uwagę fakt, iż trzeba go przeprowadzać raz do roku. Jaka usługa zatem składa się na taką kwotę?

– Przegląd klimatyzacji w ciągniku, który przeprowadzony jest w serwisie obejmuje sprawdzenie układu pod kątem: szczelności w instalacji, ciśnienia jakie panuje w układzie wraz z temperaturą chłodzenia, usunięcia wilgoci z układu i na nowo napełnienia go właściwą ilością czynnika i oleju, który ma  za zadanie smarować sprężarkę. Właściwie przeprowadzony przegląd będzie obejmował również odgrzybianie kanałów wentylacyjnych, co ma niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia i wpływa na zapach powietrza, którym oddychamy w kabinie – wyjaśnia mechanik.

Kompleksowy przegląd klimatyzacji w ciągniku przeprowadzony w profesjonalnym warsztacie, to z reguły koszt od 100–300 zł.

Jednak odgrzybianie i dezynfekowanie klimatyzacji możemy z powodzeniem przeprowadzić również we własnym zakresie. Koszt czyszczenia instalacji przy pomocy ozonowania w zakładzie serwisującym, to ok. 60 zł. Na rynku jest natomiast wiele preparatów, które również dobrze spełniają swoją rolę, a ich koszt to ok. 30 zł. Możemy wybierać pomiędzy preparatami w postaci piany lub gazu. Różnica między nimi polega również na tym, że te ostatnie odświeżają całą kabinę, a nie tylko kanały wentylacyjne. Sposób postępowania polega natomiast na: zaaplikowaniu preparatu w kabinie i ustawieniu klimatyzacji na najwyższe obroty. Zabieg należy przeprowadzać w obiegu zamkniętym przez 20 min., po czym pomieszczenie kabiny musi zostać dokładnie przewietrzone.

Co z usterkami w klimatyzacji?

Nawiew klimatyzacji

Warto sprawdzić poprawność działania poszczególnych elementów klimatyzacji w kabinie ciągnika.

Zaniedbania związane z brakiem regularnych przeglądów klimatyzacji, mogą spowodować także poważne usterki, których naprawa niestety nie należy do najtańszych. Nie ze wszystkim awariami jesteśmy również w stanie poradzić sobie sami.

– Najczęstszą przyczyną złego stanu klimatyzacji w ciągniku, z którą spotykam się w moim zakładzie jest utlenienie się czynnika chłodniczego i związane z tym konsekwencje oraz występowanie nieszczelności w układzie. O czym rolnicy często nie wiedzą, bo pomimo, że można samemu dolewać czynnik, to występowania nieszczelności już sami nie stwierdzimy. Jeżeli natomiast nie kontrolujemy czynnika i z czasem będzie go za mało, to możemy doprowadzić do zatarcia sprężarki. Koszt nowej części, to nawet kilka tysięcy złotych. Sprężarkę można również regenerować wówczas koszty są mniejsze – mówi Tomasz Raćko, mechanik rolniczy.

Uzupełnianie czynnika chłodniczego możemy przeprowadzić we własnym zakresie. W tym celu należy zakupić specjalny zestaw, którego koszt to ok. 200 zł.

Częstą usterką w klimatyzacji jest również jej rozszczelnienie, najczęściej na skutek dostania się do środka wilgoci.

W moim 17-letnim ciągniku klimatyzacja grzała zamiast chłodzić. Jak się okazało przyczyną był zepsuty termostat, który wymieniłem na nowy.

Jarosław Gieszko, rolnik z Wiszni Małej, pow. trzebnicki

– Rok temu nabyłem 10-letni ciągnik Massey Feguson, w którym nie działała klimatyzacja. Udałem się więc do serwisu, gdzie po wpuszczeniu azotu do układu wyszło, że są nieszczelne gumowe węże. Do wymiany była także sprężarka i osuszacz, który przeciwdziała powstawaniu wilgoci. Za naprawę zapłaciłem wówczas 1500 zł – mówi rolnik Kazimierz Góra z Kamienia w woj. podkarpackim.

W starszych modelach ciągników zdarzają się ponadto dużo częściej awarie klimatyzacji związane z niedziałającym termostatem.

– W moim 17-letnim ciągniku klimatyzacja grzała zamiast chłodzić. Jak się okazało przyczyną był zepsuty termostat, który wymieniłem na nowy. Koszt takiego termostatu to 150 zł. Z wymianą poradziłem sobie sam i teraz mam przyjemny chłodek w upalne dni – mówi rolnik Jarosław Gieszko z Wiszni Małej, pow. trzebnicki.

klimatyzacji

Podczas przeglądu warto również pamiętać panelu sterującym klimatyzacji.

Wszelkim awariom w klimatyzacji sprzyja także gromadzenie się kurzu i brudu na poszczególnych jej częściach. Dlatego dobrze jest pamiętać o regularnym czyszczeniu filtra kabinowego. Jeżeli jest on mocno zużyty, co objawi się jego niedrożnością, należy wymienić go na nowy, by nie obciążać zbytnio wentylatora. Koszt nowego filtra to ok. 100 zł w górę. To samo tyczy się czystości chłodnicy klimatyzacji. Kiedy będzie ona pokryta kurzem wydajność chłodzenia w kabinie będzie mniejsza.

Dobra alternatywa – klimatyzatory wodne

Dla rolników, posiadających starsze modele ciągników, które nie mają klimatyzacji dobrą alternatywą jest zakup klimatyzatora wodnego i zamontowanie go na dachu ciągnika.

Dla rolników, którzy posiadają starsze modele ciągników, które nie mają klimatyzacji dobrą alternatywą jest zakup klimatyzatora wodnego i zamontowanie go na dachu ciągnika.

– Nie wszyscy rolnicy mają ciągniki wyposażone w klimatyzację. Zakup klimatyzatora wodnego będzie dla nich więc inwestycją w poprawienie komfortu w kabinie w czasie upałów. Dodatkowo klimatyzator taki możemy zamontować także w kombajnie lub używać go zamiennie w jednej lub drugiej maszynie. Jego montaż na dachu ciągnika nie jest skomplikowany, podobnie jest także z obsługą takiego urządzenia – mówi Tomasz Raćko, mechanik rolniczy.

Koszt zakupu klimatyzatora wodnego, to ok. 3 tys. za najtańsze urządzenie tego typu.

Okresowy przegląd klimatyzacji, to nie tylko duża oszczędność na późniejszych naprawach, ale także pewność niezawodności instalacji w czasie upałów. Chociaż przegląd w serwisie nie należy do najtańszych, jak przekonują mechanicy, daje nam pewność sprawności urządzenia, a tego nie da się sprawdzić w zaciszu własnego warsztatu. Jednak do najważniejszych czynności w obsłudze klimatyzacji należeć będą kontrola i uzupełnianie czynnika chłodniczego, którą możemy wykonać już we własnym zakresie.

 

Przeczytaj również:

  1. Wiosenny przegląd maszyn: od czego zacząć?
  2. Kosiarki do zielonek. Pamiętajmy o przeglądzie!
  3. Serwis maszyn: lepiej zapobiegać, niż leczyć

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *