Wykopki 2015: zbiory ziemniaków

Wykopki 2015: zbiory ziemniaków

Wykopki powoli dobiegają końca, ale czy rolnicy są zadowoleni z tegorocznych zbiorów? Jak ceny ziemniaka wpłyną na kieszeń konsumentów?

Na Dolnym Śląsku ziemniaczane żniwa, czyli zbiór ziemniaków, dobiegają już końca. Niestety, ich jakość nie jest zadowalająca, a winna temu jest susza. Damian Prusinowski wspólnie z ojcem zajmuje się od wielu lat uprawą ziemniaków i jak mówi, w tym roku plony są dużo mniejsze.

 W porównaniu do poprzedniego roku to jest plon co najmniej 50% mniejszy, ziemniak jest drobniejszy. Jednak susza dała się we znaki – mówi Damian Prusinowski, rolnik z Wykrot (woj. dolnośląskie).

Problemem jest również sam zbiór.

Bo ziemia jest sucha, zbrylona, nie przesiewa się i to też sprawia dodatkowe trudności w kopaniu, w sortowaniu i sprzedaży – dodaje pan Damian.

Janusz Prusinowski uprawą ziemniaków zajmuje się od ponad 30 lat. Jak mówi, tak słabych plonów nie było już od dawna.

6,5 ha sadzimy rokrocznie, 6–7 ha sadzimy rokrocznie. Plony są, ok. 40 t/ha osiągamy, a w tym roku będzie ze 20. Nawet nie wiem, czy będzie jednak mniej. I ta susza, jednak kurz, że to doskwiera – twierdzi Janusz Prusinowski, rolnik z Wykrot (woj. dolnośląskie).

W obecnej sytuacji jedynym, choć niewielkim, pocieszeniem dla rolników uprawiających ziemniaki jest ich zwiększona odporność na atakujące je choroby i szkodniki.

Chodzi właśnie o zarazę ziemniaka, czy choroby ziemniaków, w tym roku nie było ich w ogóle z powodu małej wilgotności powietrza. Wiadomo, wyższa wilgotność powietrza sprzyja chorobom ziemniaka. W tym roku jej nie było – komentuje pan Damian.

W gospodarstwie Prusinowskich uprawiają 3 odmiany ziemniaków.

Sadzimy ziemniaki typowo jadalne cały czas, typowo jadalny ziemniak. W tej chwili jest Denar, odmiana wczesna i Bryza, pierwszy rok. Od jakiegoś tam czasu żeśmy nie sadzili Bryzy, bo była kiedyś nr 1. W tej chwili spróbowaliśmy, nie wiem jak będzie. I Vineta, nr 1 w Polsce jako ziemniak jadalny, jesteśmy z niej zadowoleni – opowiada pan Janusz.

Tegoroczne zbiory ziemniaków będą nawet o połowę niższe niż w roku ubiegłym, co niewątpliwie znacznie wpłynie na wzrost ich ceny sprzedaży. Cena hurtowa ziemniaka na początku października 2015 r. na rynku hurtowym w Broniszach kształtowała się na poziomie od 0,85 gr do 1,10 gr/kg. Rok temu o tej samej porze za kilogram ziemniaków trzeba było zapłacić od 26–45 gr.

Cena na pewno będzie lepsza, to nie podlega wątpliwości. Już jest lepsza z uwagi na to, że siłą rzeczy jest mniejszy plon, za czym idzie wyższa cena mówi pan Damian.

Tutaj nie ma co mówić, po prostu są po 1 zł/kg, czyli 100 zł kwintal. Jest lepiej. Mniejszy plon, z kolei lepsza cena, tak że tu można by narzekać, a tu znowu można się pocieszyć – dodaje pan Janusz.

Wyższe ceny w skupach, nawet 2 razy wyższe niż w latach poprzednich, na pewno zrekompensują rolnikom wszelkie straty związane z niską produkcją ziemniaka. Niestety, niekorzystnie odbije się to na portfelach konsumentów.

Komentarze

  1. jak wyhoduje się takie chwasty to trudno żeby uzyskać plon ziemniaka nawet 20 t/ha. wstyd pokazywać w telewizji takie zarośnięte pole.

Historia świętego Mikołaja w 100 sekund

Przed Wami wydanie specjalne "100 sekund" - historia świętego Mikołaja. Za co był uwielbiany przez pasterzy? Dowiesz się tego od nas!

5 grudnia 2017

100 dni KOWR – jakie sprawy można w nim załatwić?

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zapowiada projekty podnoszące jakość życia na wsi i zaprasza do terenowych oddziałów. Jakie wsparcie można otrzymać?

13 grudnia 2017

Nawożenie obornikiem – dlaczego wzrasta jego popularność?

Nawozy mineralne systematycznie drożeją. Alternatywą dla nich jest nawożenie obornikiem. Przekonaj się, że cena nie jest jedynym plusem naturalnych nawozów

1 grudnia 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij