Cena jaj 2022 ogromnie wzrosła. Podwyżki wynoszą nawet 75 proc.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami KIPDiP cena jaj pod koniec 2022 r. przeraźliwie wzrosła. Powodem obserwowanych podwyżek jest m.in. ograniczenie pogłowia kur nie tylko w Polsce, ale także w Europie i na świecie. Jaja w ciągu kilku miesięcy radykalnie podrożały. Co więcej, według ekspertów KIPDiP nic nie wskazuje na poprawę tej sytuacji w najbliższym czasie. 

Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia 2022 r. KIPDiP w opublikowanym ostrzeżeniu informowała, że cena jaj 2022 w Polsce może radykalne wzrosnąć późną jesienią i zimą br. Jak się okazuje, powyższe prognozy sprawdziły się, gdyż ceny jaj podrożały o 75 proc. w transakcjach hurtowych od końca sierpnia do cen notowanych w grudniu.

Wysoka cena jaj 2022 z powodu spadku pogłowia kur

monitoringu cenowego jaj prowadzonego przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz wynika, że jeszcze w trzecim tygodniu sierpnia 2022 r. za klatkowe jajo klasy M płacono w skupie 40 groszy. Podczas gdy w trzecim tygodniu grudnia cena za takie samo jajo wzrosła do kwoty 70 groszy.

Obserwowana i wcześniej zapowiadana wyższa cena jaj 2022 to efekt ograniczenia pogłowia kur w Polsce. Według szacunków KIPDiP potencjał produkcyjny w Polsce jest obecnie niższy o ponad 24% niż w 2021 r.

Jak informuje Mariusz Szymyślik, dyrektor do spraw analiz KIPDiP kolejnymi czynnikami mającymi wpływ na spadek pogłowia kur są również wysokie ceny pasz, czy wzrost cen energii. Na spadek liczebności pogłowia kur oddziałuje także trwający konflikt zbrojny na terytorium Ukrainy.

Ceny jajek 2022 – jakie prognozy na 2023 r.?

Cena jaj szczególnie wzrosły w drugiej połowie 2022 r. Stąd też wiele osób zastanawia się i pyta: Czy wysokie ceny jaj utrzymają się również w 2023 r.? Odpowiedź na to pytanie przekazał Mariusz Szymyślik, dyrektor do spraw analiz KIPDiP:

Wbrew powszechnemu przekonaniu to Święta Bożego Narodzenia, a nie Święta Wielkanocne są okresem kiedy popyt detaliczny na jaja jest w Polsce najwyższy. W tym roku przedświąteczne zapotrzebowanie spotkało się z wyjątkowo niską podażą stąd przyspieszenie zwyżek cen w ostatnich dniach. Niestety, po świętach sytuacja poprawi się jedynie nieznacznie, a ceny jaj nadal będą bardzo wysokie.

Cena jaj 2022 rośnie, ale jaj nie zabraknie?

Ceny jaj rosną, jednak branża drobiarska uspokaja, że ze względu na dużą bazę produkcyjną w Polsce jaj w sklepach na pewno nie zabraknie. Problemy z dostępnością jaj mogą za to pojawić się w wielu krajach Azji Środkowej oraz Azji Południowej. Jaj zaczyna już brakować m.in. w Pakistanie, Uzbekistanie czy Kirgistanie.

Czytaj również: Wypłata pomocy klęskowej 2022 tylko do końca roku?

Źródło: Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 19

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Janusz pisze:

    Jajka z ferm i tak są psińco warte, niech kosztują ile chcą, na szczęście mam swoje kurki i ich jajka o smaku jakiego sklepowe nigdy nie miały i mieć nie będą bo kurka z wolnego ( naprawdę wolnego) wybiegu, karmiona naturalnym jedzeniem nie tylko paszą daje wartościowe i smaczne jajka. Tyle na temat. Inna sprawa, że na targowiskach sprzedają jaja fermowe jako „wiejskie🤣), bez pieczątek.