Jabłka 2016: pojadą do Egiptu i Chin, ale nie do Rosji

Grupa producentów Fructis z Spompolna wysyła jabłka na eksport do Egiptu. Sadownicy liczą też na większą promocję jabłek w kraju. Jak to zrobić?

Grupa producentów Fructis z Spompolna w Wielkopolsce wysyła jabłka na eksport do Egiptu. Sadownicy liczą  też na większą promocję jabłek w kraju. Jak to zrobić?

Rozpoczynający się sezon na jabłka przyprawia sadowników o ból głowy. Dlaczego?

Znów jest nadprodukcja – mówi Andrzej Sarnowski, prezes zarządu Wielkopolskiej Grupy Producentów Owoców Fructis z Sompolna. Jabłek jest więcej niż w ubiegłym roku i będzie problem.

Choć wysyłamy jabłka do dalekich krajów, to jednak rynek rosyjski nadal jest dla nas najważniejszy.Odległe rynki nie są w stanie zastąpić Rosji.

Andrzej Sarnowski, prezes zarządu Wielkopolskiej Grupy Producentów Owoców Fructis z Sompolna

Jak mówi prezes Sarnowski, on i inni producenci z grupy liczyli na to, że może uda się otworzyć rosyjski rynek dla polskich jabłek. Ale tak się nie stało.

To największy kłopot polskich sadowników – mówi Andrzej Sarnowski. – Choć wysyłamy jabłka do dalekich krajów, to jednak rynek rosyjski nadal jest dla nas najważniejszy.Odległe rynki nie są w stanie zastąpić Rosji.

Grupa Fructis już 3 rok wysyła jabłka do Egiptu.

To duży kraj, ma 90 mln ludzi – mówi prezes. – Ma kto te jabłka jeść. I cieszymy się bardzo, że nasze jabłka z Wielkopolski im smakują! Przymierzamy się także do eksportu jabłek do Chin. Zapowiadane są chińskie kontrole w podczas pakowania jabłek do wysyłki. U nas jeszcze chińskiej kontroli w sadach nie było. Czekamy.

Solą w oku jest jednakże spożycie jabłek w Polsce, które systematycznie spada.

Solą w oku jest jednakże spożycie jabłek w Polsce, które systematycznie spada.

Jak w telewizji pojawia się promocja jabłek, to spożycie się zwiększa – mówi pan Andrzej. – Ale generalnie jabłek nie szanujemy. Na szczęście w tym roku jest mniejsza pula do wycofania niż w roku poprzednim. Było 300 tys. t, a teraz jest tylko 90 tys. To dobrze, bo jak ludzie dostają coś za darmo, to nie chcą tego później kupować.

Ceny w Wielkopolsce są podobne jak w innych częściach kraju. Za jabłko konsumpcyjne sadownicy dostają od 50 do 70 gr.

Najlepsze odmiany takie jak Gala czy Red Prince można dostać 80 gr za kilogram – informuje prezes. – Najpopularniejsze w Polsce odmiany: Ligol, Idared, Szampion itp mają w skupie cenę ok. 50 gr/kg za jabłka o wielkości powyżej 7 cm. Jabłka przemysłowe już teraz skupowane są po 20–25 groszy za kilogram – poprzedniej jesieni było to 2 razy więcej, a tak niska cena jabłek przemysłowych pojawiła się dopiero wiosną.

Jakie rozpylacze wybrać na przedwschodowe zabiegi herbicydowe?

To jakie rozpylacze wykorzystamy przy stosowaniu herbicydów doglebowych oraz na wschodzące chwasty ma kolosalne znaczenie dla powodzenia całego zabiegu.

18 kwietnia 2017

Jak uprawiać buraki cukrowe po mistrzowsku?

Buraki cukrowe są filarem dochodowości w wielu gospodarstwach. Agrotechnika tej rośliny to bardzo obszerny temat. Jak więc zapewnić stabilność plonów?

27 kwietnia 2017

Opryskiwanie sadów we wczesnej fazie rozwoju

Opryskiwanie sadów we wczesnej fazie rozwoju jest nie lada wyzwaniem z punktu widzenia racjonalnej ochrony roślin. Jak poprawnie przeprowadzić ten zabieg?

25 kwietnia 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij