Lubimy jabłka: tanie i smaczne

Lubimy jabłka: tanie i smaczne

W sklepach jest duży wybór jabłek tegorocznych i... ubiegłorocznych. W sklepie osiedlowym w Kutnie jest aż 5 rodzajów jabłek.

Lubimy jabłka smaczne i tanie, a sezon na jabłka dopiero się zaczyna. Mimo to w sklepach jest duży wybór jabłek tegorocznych i… ubiegłorocznych. W sklepie osiedlowym w Kutnie (woj. łódzkie) jest do wyboru aż 5 rodzajów jabłek. Ale…

smaczne i tanie

Ubiegłoroczne drobne jabłka odmiany Jonagold w cenie 2,49 zł

Jabłka nie są tanie – powiedziała nam Maria Witczak, mieszkanka Kutna. – Cena 1,99 zł lub 2,49 zł za kilogram małych jabłuszek to chyba lekka przesada. Tym bardziej, że niedaleko leżą banany, które przejechały pół świata i kosztują niewiele ponad 3 zł za kilogram.

Pani Maria jabłka lubi. Ma ulubione odmiany, które uważa za smaczne: Cortland, Lobo i tradycyjne Renety. Ale – jak mówi – w sklepach bardzo często nie ma dobrych jabłek.

Mimo wszystko największy wybór jest na targu, ale też nie są tanie – mówi klientka. Szkoda, że rolnicy nie przywożą do miasta swoich jabłek, gruszek czy śliwek, bo myślę, że bez pośrednika byłoby taniej.

Pani Maria jest emerytką. Jak mówi – dla niej 2 złote za kilogram jabłek to zdecydowanie za drogo. O tym, że w Polsce jest nadprodukcja jabłek – nie słyszała.

Gdyby rzeczywiście była nadprodukcja, to jabłka powinny kosztować złotówkę – dodaje Maria Witczak. Wtedy każdy by kupił.

Anna Malinowska z Kutna do sklepu przyszła z 7-letnim synkiem.

Ja lubię jabłka, ale syn nie lubi – mówi pani Anna. – Kiedyś kupiłam niesmaczne jabłka i syn się zraził. Na smaczne owoce w dobrej cenie, w takim mieście jak Kutno ciągle jeszcze trzeba polować. Mam rodziców na wsi, mają kilka drzewek koło domu, to na razie jabłek nie kupuję. Ale myślę, że 2 złote za jabłka to drogo.

smaczne i tanie

Drobne jabłka wczesne

W sklepie osiedlowym w Kutnie wczoraj można było kupić:

  • jabłka Lobo w cenie 1,99 zł/kg
  • jabłka Elstar – 1,99zł/kg
  • jabłka Jonagold ubiegłoroczne – 2,49 zł/kg
  • jabłka Szampion ubiegłoroczne – 1,99 zł/kg
  • jabłka wczesne luz – 2,49 zł/kg

W tym samym czasie, gdy klienci sklepu osiedlowego narzekają, że jabłka są drogie – producenci jabłek także narzekają, ale na zbyt niskie ceny w skupie. Okazuje się, że cena jabłka od skupu do sklepowej półki może wzrosnąć nawet o 100–200%. Dlaczego? Na takie pytania postaramy się odpowiedzieć w następnych dniach.

Przeczytaj również:

  1. Łódzkie: wiele robaczywych jabłek. Czy można je jeść?
  2. Sadownicy narzekają na słabo wybarwione jabłka
  3. Rynek jabłek: sadownicy w obliczu rażąco niskich cen!

Mszyce to prawdziwe utrapienie rolnika

Mszyce to bardzo uciążliwe szkodniki występujące praktycznie na wszystkich typach upraw - od buraków przez rzepak i zboża aż po warzywa oraz drzewa owocowe

9 października 2017

Pryzma buraków – jak wykonać ją prawidłowo?

Im dłużej buraki cukrowe muszą pozostać po zbiorach na polu, tym staranniej wykonana powinna być pryzma buraków. Jak ją ułożyć i czym ją przykryć?

14 października 2017

Grupa producencka Idealsad, czyli zdrowe jabłka z gminy Rybno

Grupy sadownicza Idealsad oprócz sprzedaży jabłek na rynek krajowy, do sklepów detalicznych i do supermarketów, dostarcza owoce także do palcówek szkolnych

14 października 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij