Prowadzenie handlu przez rolników – będą kolejne ułatwienia!

Prowadzenie handlu przez rolników to dodatkowy zastrzyk gotówki dla wielu gospodarstw. Niebawem sprzedaż własnych produktów będzie jeszcze łatwiejsza. Wszystko dzięki nowej ustawie – jakie zapisy się w niej znajdą i czego będą dotyczyć ułatwienia?

Ustawa o której mowa to poselski projekt ustawy o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w soboty i niedziele przez rolników i ich domowników. Do Sejmu RP projekt zgłosiła grupa posłów w celu rozpowszechnienia sprzedaży bezpośredniej prowadzonej przez rolników w miastach. Sejmowa komisja rolnictwa analizując projekt ustawy zgłosiła kilka poprawek, które zamieszczono w treści ustawy.

Prowadzenie handlu przez rolników lepsze w piątek, niż w niedzielę?

Pierwsza z poprawek dotyczy zmiany dni w których sprzedaż produktów przez rolników jest możliwa. Przypomnijmy, że pierwotnie przyjęto, że prowadzenie handlu przez rolników odbywać się będzie zarówno w sobotę jak i w niedzielę. Jednak komisja sejmowa stwierdziła, że lepszym dniem na sprzedaż produktów będzie piątek i sobota.

Następujący projekt ustawy zgłosiła grupa posłów z posłem Jarosławem Szachajko na czele, który podczas posiedzenia komisji rolnictwa uzasadniał to następująco:

prowadzenie handlu przez rolników

Prowadzenie handlu przez rolników to dodatkowy zastrzyk gotówki dla wielu gospodarstw

fot. pixabay.com

Chcielibyśmy, aby rolnicy nie byli, tak jak jest to obecnie przeganiani z targowisk przez zawodowych handlarzy. Żeby rolnicy mieli preferencje w tym, aby móc sprzedawać swoje smaczne, zdrowe dla naszego organizmu produkty. A jednocześnie aby zmieniać nawyki konsumentów, żeby konsumenci wiedzieli, że mają dwa dni, kiedy wiedzą gdzie jest dla nich miejsce, gdzie mogą przyjść i od rolników kupić tą żywność.

Sprzedaż bezpośrednia produktów rolnych w wyznaczonym miejscu bez opłat

Oprócz tego, w projekcie ustawy o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników podano, że miejsce do prowadzenia handlu będzie wyznaczać rada gminy w drodze uchwały. Biorąc przy tym pod uwagę dogodną komunikację, a także bliską lokalizację w centrum danej gminy lub miasta. Rada gminy przy ustalaniu miejsca będzie również rozpatrywać lokalizacje, które są atrakcyjne pod względem turystycznym.

Prowadzenie handlu przez rolników odbywać się będzie więc w wyznaczonych dniach. Wówczas, jak zdecydowała komisja rolnictwa rolnicy mogą sprzedać artykuły rolno-spożywcze i rękodzieło wytworzone w gospodarstwie. Komisja rolnictwa wprowadziła również poprawki, dzięki którym rolnicy i ich domownicy zostaną zwolnieni z opłaty targowej.

Na koniec warto również podkreślić, że ustawa pozwalająca na prowadzenie handlu przez rolników i domowników ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

Czytaj również: Unijna strategia Od pola do stołu. Spadek produkcji i dochodów rolników?

Źródło: Sejm RP

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.7 / 5. Liczba głosów 11

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Mariaan pisze:

    To w teorii a praktyka pokarze że miejsca te zajmą koledzy, kumplę, rodziny, i inni spekulanci, powiązani z radnymi miast oraz handlarze którzy wykorzystują rolników i dalej będzie taka teraz, jestem pewny że dla rol ikow miejsca nie będzie bo to byłaby l
    Konkurencja cła miejskich handlarzy a rolnicy póki co to mogą xobie na wsi tworzyć miejsca handlowe

  2. AMariaan pisze:

    To w teorii a praktyka pokarze że miejsca te zajmą koledzy, kumplę, rodziny, i inni spekulanci, powiązani z radnymi miast oraz handlarze którzy wykorzystują rolników i dalej będzie taka teraz, jestem pewny że dla rol ikow miejsca nie będzie bo to byłaby l
    Konkurencja cła miejskich handlarzy a rolnicy póki co to mogą xobie na wsi tworzyć miejsca handlowe

  3. Przechodzień pisze:

    Miejscem na tego typu rolniczy handel, powinien być wymuszony ustawowo na marketach, parking przymarketowy, a rolnik powinien mieć możliwość takiego handlu 7 dni w tygodniu. Mleka z poniedziałku, w piątek przecież nie sprzeda.