Rośliny energetyczne: wierzba, topola i robinia

Które krzewy i drzewa najlepiej nadają się na cele energetyczne? Jakie są zalety, a jakie wady roślin energetycznych?

Jeśli zastanawiamy się, czy części gruntów nie przeznaczyć na cele uprawy roślin energetycznych, warto zastanowić się nad tym, jaką roślinę wybrać. Najpopularniejszą jest wierzba energetyczna.

Wierzba ma wiele zalet, najważniejsza to duży roczny przyrost biomasy, nawet do 15 t suchej masy drewna z hektara mówi Zbigniew Ginalski z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu, specjalizujący się w uprawie roślin energetycznych.  Plantację można użytkować przez 15–20 lat i, co bardzo ważne, założenie plantacji jest tanie. Poza tym właśnie biomasa roślin drzewiastych najlepiej nadaje się do spalania i współspalania z węglem.

energetyczne

Wierzba wymaga także dużo wody. Nie wolno jej sadzić tam, gdzie są dreny i tam, gdzie jest niewielka suma rocznych opadów. ( fot. AgroFoto.pl, użytkownik: radmax)

Są jednak i wady. Biomasę zbiera się w sezonie zimowym – wtedy drewno zawiera ok. 50% wody, co powoduje, że zrębki składowane w pryzmach łatwo się zagrzewają, w wyniku czego może dochodzić nawet do samozapłonu. Jednak i na to jest rada.

Dobry sposób to zbiór dwufazowy w którym rośliny są ścinane a następnie wywożone na miejsce składowania wyjaśnia pan Zdzisław. Po kilkumiesięcznym okresie składowania i częściowym przeschnięciu, są zrębkowane i dostarczane do odbiorców. Wówczas wilgotność wynosić będzie już ok. 30%.

Pamiętajmy także, że jak mówi pan Zdzisław wierzba energetyczna zbierana co 3 lata daje łącznie o kilkanaście procent większy przyrost biomasy niż wierzba zbierana corocznie. Dodatkowo drewno jest lepszej jakości, ponieważ niższa jest jego wilgotność, a także mniejszy jest udział kory, stąd posiada ono korzystniejszy skład chemiczny Ale tu też jest haczyk.

energetyczne

Zdaniem eksperta dobrze sprawdza się także uprawa topoli. (fot. AgroFoto.pl, użytkownik: MarcinKacprzak)

Jeśli będziemy zbierać wierzbę co 3 lata konieczne jest stosowanie specjalnych maszyn przestrzega Zdzisław Ginalski. A to oznacza większe koszty. Ale i większe plony.

Wierzba wymaga także dużo wody. Nie wolno jej sadzić tam, gdzie są dreny i tam, gdzie jest niewielka suma rocznych opadów.

Zdaniem eksperta dobrze sprawdza się także uprawa topoli. Natomiast akacji pan Ginalski nie poleca.

To drzewo ma rzeczywiście drewno bardzo energetyczne, ale także bardzo twarde i z tego względu są kłopoty ze zbiorem, trzeba bowiem używać specjalistycznego sprzętu mówi doradca. Jeśli chcemy posadzić roślinę energetyczną na nieużytku, gdzie jest sporo wilgoci, to najlepszym wyborem będzie wierzba albo topola.

Sprawdź równieżWierzba energetyczna: jak na niej zarobić?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Uprawa wierzby energetycznej
Thisisover
Wierzba energetyczna wbrew intrygującej nazwie, nie jest pozycją ćwiczebną z jogi ani zasadą układania mebli zgodnie z założeniami feng shui. To popularna nazwa wierzby wiciowej,... zobacz więcej »
hurt1991
Jak to dzisiaj wygląda z "rynkiem" wierzby? zobacz więcej »
adek1614
Na wikline nie nadaje się każda wierzba. Odmiany "wiklinowe" z tgo co pamiętam ze studiów sadzi się w większej obsadzie na jedn. pow.  I z takich odmian trudniej  później o wysoki ... zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *