Mamy sposób na zwalczanie omacnicy prosowianki w kukurydzy!

Download PDF

Omacnica prosowianka to bardzo groźny szkodnik kukurydzy. Na polach pojawiły się już motyle, które składają jaja. To odpowiedni czas, by zacząć zwalczanie omacnicy prosowianki w kukurydzy.

Z jaj wylegną się wkrótce żarłoczne larwy, które wgryzając się w pędy i liście, uszkadzają rośliny. Omacnica niszczy też zawiązki przyszłych kolb, co znacznie wpływa na obniżenie plonu. W 23 odcinku „Poradnika aF” prof. Marcin Kozak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podpowiada, jak pozbyć się szkodnika, stosując sprawdzone metody biologiczne i chemiczne. Zobacz koniecznie!

agroFakt.pl: Witam serdecznie w kolejnym odcinku „Poradnika agroFakt”. Znajdujemy się na poletkach doświadczalnych z kukurydzą Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Ze mną jest dzisiaj prof. Marcin Kozak, witam serdecznie.

Marcin Kozak

prof. dr hab. Marcin Kozak, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

fot. Piotr Czyszkowski

prof. dr hab. Marcin Kozak: Witam serdecznie Panią, witam serdecznie Państwa.

Główny problem upraw

Jaki szkodnik może nam teraz zagrażać w uprawie?

Przede wszystkim, jeżeli chodzi o kukurydzę, to teraz głównym problemem, który się nam jawi, to omacnica prosowianka. Ten szkodnik praktycznie rozprzestrzenił się wraz z uprawą kukurydzy po całej Polsce, a ponieważ mamy trzecią dekadę czerwca i idealną pogodę do jego szybkiego pojawu, to jest to bardzo duży problem.

Jakie szkody powoduje nam w uprawach?

Omacnica prosowianka jest bardzo groźnym motylem nocnym, ale nie sam osobnik dorosły wyrządza nam olbrzymie szkody, natomiast jego larwy.

omacnica na liściach

Omacnica prosowianka składa jaja w liściach kukurydzy, a larwy uszkadzają plony.

fot. Piotr Czyszkowski

Obecnie omacnica prosowianka nocą składa swoje pierwsze złoża jaj, z których za ok. 5–7 dni zaczną się wylęgać młode larwy, które będą się wgryzać w roślinę, w pęd, w liście, żerować tam i uszkadzać nam roślinę.

Zwalczanie omacnicy prosowianki w kukurydzy

Jak najlepiej ją zwalczać?

Mamy tutaj 2 podejścia. Albo metoda biologiczna z zastosowaniem drobnej błonkówki, którą jest kruszynek, wtedy musimy wykładać złoża kruszynka bardzo szybko, kiedy stwierdzimy pierwsze złoża jaj omacnicy prosowianki; najczęściej omacnica składa jaja na spodniej stronie blaszki liściowej kukurydzy, dlatego że kruszynek pasożytuje na tych jajach, kiedy one są świeżo złożone. Dlatego od momentu zaobserwowania pierwszych złoży kruszynek potrzebuje ok. 3 do maksymalnie 5 dni, żeby móc się rozprzestrzenić po plantacji i pasożytować na jajach. Powinniśmy tego kruszynka optymalnie wykładać 2 razy, żeby pokryć szybko całą plantację. To jedno podejście.

Zwalczanie omacnicy prosowianki w kukurydzy

Zwalczanie omacnicy prosowianki w kukurydzy należy zacząć od wykładania kruszynka lub oprysków.

fot. Piotr Czyszkowski

Drugie podejście to zwalczanie chemiczne, opryski nalistne, ale musimy pamiętać, że kukurydza będzie w lipcu wysoka, za chwilę, jeżeli tylko pogoda, deszcz i temperatura będzie temu sprzyjać, czyli potrzebujemy możliwości wjazdu opryskiwaczem z wysoko uniesioną belką, żeby dokładnie opryskać chociażby peretroidami, ale bardzo wcześnie rano albo bardzo późnym wieczorem, dlatego że temperatura w lipcu jest wysoka. A z innych preparatów możemy się oprzeć na substancjach aktywnych, które nie są wrażliwe na działanie temperatury. I to zwalczanie omacnicy prosowianki musimy wykonywać najczęściej też przez 2 opryski w odstępach mniej więcej 7–10-dniowych. Żeby stwierdzić ten nalot, oczywiście warto korzystać z komunikatów ze stron internetowych, komunikatów Instytutu Ochrony Roślin, a również, jeżeli to możliwe, zakładać własne pułapki świetlne, żeby stwierdzić kiedy ten motyl nalatuje na plantację.

Zagrożenia ze strony szkodnika

A jakie inne zagrożenia na nas czyhają po ataku omacnicy?

Omacnica prosowianka jest bardzo niewdzięcznym szkodnikiem, ponieważ szkody przez nią wyrządzone nie tylko dotyczą samego pędu, liści, ale również zawiązków kolby, zawiązków kwiatów w tej kolbie. W związku z tym potem ziarniaki są słabo wykształcone, jednocześnie bardzo często przed zbiorem rośliny wyłamują się, co utrudnia zbiór. I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, omacnica prosowianka i jej uszkodzenia są idealnymi wrotami do chorób grzybowych, np. dla grzybów z rodzaju fuzarium, co potem obniża nam plon i jego jakość.

Dziękuję bardzo, na dzisiaj to już wszystko i zapraszam serdecznie na kolejny odcinek poradnika.

Do zobaczenia.

 

Więcej o omacnicy znajdziecie w artykułach:

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o