Bardzo kiepski stan zbóż ozimych i rzepaku na północy

Bardzo kiepski stan zbóż ozimych i rzepaku na północy

Na północy kraju oziminy mają się wyjątkowo kiepsko. Na Warmii i Mazurach oraz na Pomorzu są problemy zarówno z siewem, jak i na już założonych plantacjach

Jesienne prace na polu są mocno utrudnione przez warunki pogodowe. Rolnicy mają problem ze zbiorami kukurydzy, siewem ozimin oraz koniecznych do przeprowadzenia jesienią zabiegów na polu. W szczególnie wiele do życzenia pozostawia stan zbóż ozimych na północy kraju – tu w wielu miejscach niemożliwe jest przeprowadzenie jakichkolwiek prac polowych.

Na Pomorzu oraz na Warmii i Mazurach dopiero rozpoczęły się zbiory kukurydzy zarówno na ziarno, jak i na kiszonki. Niestety, są one bardzo utrudnione – kombajny praktycznie topią się w błocie, przez co wszystkie prace przebiegają o wiele wolniej. W efekcie trudno jest mówić o dobrych plonach, gdyż na pewno nie zostaną zebrane w całości, a ich jakość będzie pozostawiała wiele do życzenia.

Zagrożenie w uprawach rzepaku

Rolnicy, którym pomimo kiepskich warunków pogodowych udało się założyć plantacje rzepaku, obserwują bardzo nierównomierne wschody.
– Rzepak był siany w różnych terminach, jest więc w różnych fazach rozwojowych. Już teraz jednak można zaobserwować pierwsze problemy w uprawach – mówi Daniel Dąbrowski, doradca rolniczy. – Zdecydowanie lepiej wyglądają te plantacje, na których udało się przeprowadzić ochronę doglebową. Są w lepszej sytuacji zarówno pod względem chorób grzybowych, jak i szkodników. Rolnicy, którzy zdecydowali się na ochronę dolistną, musieli zmagać się z kiepskimi warunkami, utrudniającymi przeprowadzeniem zabiegów ochronnych. Na tych polach pojawiło się realne zagrożenie szkodnikami i chorobami, trzeba też liczyć się ze słabszym przezimowaniem plantacji.
Na niektórych plantacjach obserwowano również problem z samosiewami zbóż, jednak w większości przypadków udało się go skutecznie wyeliminować już na początku wegetacji.

Zdecydowanie lepiej wyglądają te plantacje, na których udało się przeprowadzić ochronę doglebową. Są w lepszej sytuacji zarówno pod względem chorób grzybowych, jak i szkodników.Daniel Dąbrowski, doradca rolniczy

Stan zbóż ozimych

Dużo gorzej niż w przypadku wysianego już rzepaku wygląda stan zbóż ozimych, które w wielu miejscach nie są jeszcze wysiane.
– Od kilku tygodni woda na polach stoi i sytuacja ani trochę się nie poprawia – mówi Paweł Bieluń, rolnik z Bartoszyc. – Sam wysiałem tylko część pola pod pszenicę ozimą. Wschodzi bardzo powoli, duży jest problem z chwastami. Nie wiadomo jednak, czy w takich warunkach da się przeprowadzić jakąkolwiek ochronę herbicydową. Jest zdecydowanie za wilgotno.

Spore problemy z zabiegami ochronnymi

W wilgotnych warunkach rośnie też problem chorób grzybowych. Na dopiero założonych plantacjach pojawiły się mszyce, które zwiększają ryzyko żółtej karłowatości. Zabiegi insektycydowe, podobnie jak walka z chwastami, są na razie w wielu miejscach niewykonalne.
– Wiele plantacji zbóż ozimych dopiero będzie obsiewana, choć niektórzy rolnicy zdecydowali się już zrezygnować z dalszych siewów, nie widząc w tym większego sensu – wyjaśnia Daniel Dąbrowski. – Są jednak i tacy rolnicy, którzy planują siać dopiero w listopadzie po zbiorach buraków kukurydzy. Być może do tego czasu pogoda zdąży się nieco poprawić.

Wapnowanie pogłówne możliwe na wiosnę

Siew wapna wiosenną porą nie należy do optymalnych terminów. Sprawdź czym i jak wapnować gdy jest taka potrzeba!

23 lutego 2018

Dr Green – Nowa jakość nawozów dolistnych

Chcesz poprawić jakość i wydajność swoich plonów? Dr Green pomoże Ci w tym, z pomocą nowatorskich formuł. Zobacz, jak w prosty sposób zadbać o rośliny!

16 lutego 2018

GMO: jak zmodyfikowano kukurydzę?

GMO wciąż wzbudza kontrowersje. Co ciekawe, to kukurydza od samego początku była obiektem zainteresowania koncernów GMO.

10 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij