Dla bezpieczeństwa żywności: głosy o nowej inspekcji

Dla bezpieczeństwa żywności: głosy o nowej inspekcji

W 2017 r. ma zacząć działać Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności. Co to może oznacza w praktyce?

Jak już pisaliśmy, od 2017 r. ma zacząć działać Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności. Co to może oznacza w praktyce?

Obecnie producenci żywności mogą być skontrolowani, zależnie od etapu produkcji, przez kilka inspekcji: Inspekcję Weterynaryjną, Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Mamy do tego Państwową Inspekcję Sanitarną oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wszystko dla naszego bezpieczeństwa.

Nie wiemy jeszcze, jak nowa instytucja będzie działać w praktyce, jednak taki system ma ogromne szanse się sprawdzić. Przede wszystkim może wreszcie uda się zapanować nad dublującymi się kontrolami.

Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw

– W naszej branży wszyscy powtarzają, że praktycznie nie ma dnia bez kontroli. Na domiar złego zdarza się, że nakładają się na siebie, co też dodatkowo komplikuje nam sprawne funkcjonowanie – mówi nam Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Zgodnie z zapewnieniami ministerstwa rolnictwa, Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności ma zintegrować wszystkie systemy kontrolne.

– Nie wiemy jeszcze, jak nowa instytucja będzie działać w praktyce, jednak taki system ma ogromne szanse się sprawdzić. Przede wszystkim może wreszcie uda się zapanować nad dublującymi się kontrolami. Wierzę, że od 2017 r. będą one przeprowadzane w bardziej spójny sposób. Chcielibyśmy, by cały system kontroli był bardziej spójny i oczywisty, czego niestety nie ma teraz. Czekamy też na dalsze szczegóły odnośnie zasad działania PIBŻ – dodaje Witold Boguta.

Sam resort zapewnia, że będzie na bieżąco informował o szczegółach działań powstającej inspekcji.

Komentarze

  1. ma to sens – plany połączenia inspekcji trwają już od kilku ładnych lat 🙂

Padły dzik – co zrobić, jak się na niego natkniesz?

Padły dzik jest bardzo dużym zagrożeniem. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio się zachować, kiedy się na niego natkniemy.

6 marca 2018

Oświadczenie ARiMR – do 14 marca 2018 r.

Zamiast e-wniosku można złożyć oświadczenia zastępujące wnioski o przyznanie płatności. Kto może to zrobić?

8 marca 2018

e-wnioski – jakie konsekwencje czekają rolników, jeśli źle je wypełnią?

Czy e-wnioski można poprawiać po ich złożeniu? Czy wprowadzone błędne dane będzie poprawiał rolnik i ARiMR, a na ile skoryguje to system informatyczny?

12 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij