Dla bezpieczeństwa żywności: głosy o nowej inspekcji

Jak już pisaliśmy, od 2017 r. ma zacząć działać Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności. Co to może oznacza w praktyce?

Obecnie producenci żywności mogą być skontrolowani, zależnie od etapu produkcji, przez kilka inspekcji: Inspekcję Weterynaryjną, Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Mamy do tego Państwową Inspekcję Sanitarną oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wszystko dla naszego bezpieczeństwa.

Nie wiemy jeszcze, jak nowa instytucja będzie działać w praktyce, jednak taki system ma ogromne szanse się sprawdzić. Przede wszystkim może wreszcie uda się zapanować nad dublującymi się kontrolami.

Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw

– W naszej branży wszyscy powtarzają, że praktycznie nie ma dnia bez kontroli. Na domiar złego zdarza się, że nakładają się na siebie, co też dodatkowo komplikuje nam sprawne funkcjonowanie – mówi nam Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Zgodnie z zapewnieniami ministerstwa rolnictwa, Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności ma zintegrować wszystkie systemy kontrolne.

– Nie wiemy jeszcze, jak nowa instytucja będzie działać w praktyce, jednak taki system ma ogromne szanse się sprawdzić. Przede wszystkim może wreszcie uda się zapanować nad dublującymi się kontrolami. Wierzę, że od 2017 r. będą one przeprowadzane w bardziej spójny sposób. Chcielibyśmy, by cały system kontroli był bardziej spójny i oczywisty, czego niestety nie ma teraz. Czekamy też na dalsze szczegóły odnośnie zasad działania PIBŻ – dodaje Witold Boguta.

Sam resort zapewnia, że będzie na bieżąco informował o szczegółach działań powstającej inspekcji.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar mm pisze:

    ma to sens – plany połączenia inspekcji trwają już od kilku ładnych lat 🙂