Domowe przetwory są niezastąpione! Sprawdzone przepisy

Rozpoczął się już sezon na domowe przetwory. Do jesieni można robić dżemy, konfitury i kiszonki, a potem delektować się ich smakiem. To nic innego, jak zamykanie słońca w słoikach.

Przygotowywanie przetworów na zimę to nie tylko przejaw zapobiegliwości na zimowe miesiące. Wszak w sklepach można wszystko dostać, ale nic nie zastąpi tych własnoręcznie zrobionych.

Takie domowe przetwory czyli dżemy, syropy czy soki mają niepowtarzalny smak i są zdrowsze od tych, które powstają w zakładach przetwórstwa owocowo – warzywnego. Jest to też zajęcie bardzo wciągające i w dodatku ustala taki naturalny rytm, według którego żyły nasze babcie. W maju robi się szczaw, bo wtedy jest najsmaczniejszy, w czerwcu dżem z truskawek i kompot z pierwszych czereśni, a w lipcu kisi się ogórki. A potem już owoców i warzyw na przetwory przybywa.

Przeczytaj również: Przepis na budyń z grzybów!

Domowe przetwory – przepisy

Można też korzystać z bogactwa naszych lasów i łąk. Tak robi Urszula Skrzyńska, która mieszka w Piasecznie w województwie kujawsko – pomorskim. Przeprowadziła się tam z mężem, gdy oboje przeszli na emeryturę. Teraz mieszkają w pięknych okolicznościach przyrody nad Jeziorem Orłowskim, słynącym z wyjątkowo czystej wody. Jej specjalnością jest konfitura różana, którą robi z płatków róż. Aby ją przygotować trzeba nazbierać ich dość dużo, ale trud się opłaca, bo tego aromatu nie da się niczym zastąpić. Najlepsza na konfiturę jest dzika róża.

– Konfiturę z płatków róż robiła moja babcia, która pochodziła z Tarnowa – mówi Urszula Skrzyńska. – Miała okazały różany krzew, z którego płatków wystarczało jej na przetwory. Receptura nie jest skomplikowana. Płatki należy układać warstwami w kamiennym garnku, przesypywać cukrem i skrapiać sokiem z cytryny. Należy ubić je dobrze drewnianą łyżką i odstawić w chłodne miejsce na dwa dni. Następnie zmielić na maszynce do mięsa, przełożyć do słoiczków i zawekować. Kiedy robię tę konfiturę, to w całym domu roznosi się różany aromat. Bardzo mnie cieszy gdy widzę jak bardzo domowe przetwory mojego wyrobu smakują domownikom.

Z taką konfiturą wybornie smakuje herbata. Można ją również dodać do marmolady, którą będziemy nadziewać rogaliki czy pączki. Lepiej nie używać jej samej, bo ma zdecydowanie zbyt mocny aromat, który nie wszystkim odpowiada.

Przepis na rogaliki z różą

Wykonanie domowych przetworów wcale nie jest tak skomplikowane jak się wydaje. Wypróbujcie przepis pani Urszuli na rogaliki z różą:

Składniki na ciasto:

  • 1 kostka masła
  • 1 kostka margaryny
  • ok. 1 kg mąki tortowej
  • 4 jajka
  • 4 łyżeczki cukru
  • 6 łyżek kwaśnej śmietany
  • 10 dkg drożdży
  • szczypta soli
domowe przetwory

Trwa sezon na domowe przetwory. Na zdjęciu: rogaliki z różą pani Urszuli

fot. Małgorzata Chojnicka

Wykonanie:

Masło i margarynę posiekać z mąką, dodać drożdże rozprowadzone z cukrem i śmietaną oraz jajka i wsypać sól. Szybko zrobić gładkie ciasto i wstawić na pół godziny do lodówki. Następnie rozwałkować, podzielić na trójkąty, na każdym położyć marmoladę z dodatkiem konfitury różanej i zawinąć. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza na złoty kolor. Jeszcze gorące polukrować. Sprawdzi się tu najprostszy lukier z cukru pudru utartego z sokiem z cytryny.

– To ciasto nazywam wdzięcznym ciastem, bo łatwo się je przygotowuje i zawsze się udaje – zapewnia pani Urszula. – Ono jest również świetne do pasztecików, nadziewanych kapustą i grzybami.

Czytaj również: Jak upiec chleb? Sprawdź przepis na tradycyjny chleb na drożdżach

Szczaw, ogórki i pomidory

Pani Urszula ułożyła już łąkowy szczaw, zrobiła syrop z mniszka i kwiatów czarnego bzu. Zaraz też będzie kisić ogórki.

– Domowe przetwory robię przez cały sezon, a potem obdarowuję nimi rodzinę – kontynuuje. – Przerabiam na przecier 200 kg pomidorów. Zajęcie mam do jesieni, ale bardzo się cieszę, że moje przetwory smakują nie tylko nam, ale i rodzinie, i znajomym. Mieszkamy wśród lasów i przez całą jesień zbieramy grzyby, które suszymy i marynujemy. Specjalistą od marynowania grzybów jest z kolei mój mąż. Kto tylko ich spróbuje, zaraz dopytuje się o recepturę.

Sprawdź przepis na ogórki małosolne Koła Gospodyń Wiejskich Janczewo!

Domowe przetwory – podsumowanie

Robienie przetworów na zimę może okazać się fantastyczną przygodą. Domowe specjały na pewno umilą i zimę, i wiosnę, a ich smaku nie zastąpią te ze sklepowych półek. Może więc warto wygospodarować sobie trochę czasu i zamknąć przynajmniej trochę tego słońca w słoikach na ten czas, kiedy będzie go jak na lekarstwo?

Przeczytaj również: Jesień obfituje w jabłka – przepisy

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.8 / 5. Liczba głosów 21

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *