Nie sposób wymienić wszystkich problemów, wydarzeń, porad, prezentacji i informacji, które zamieściliśmy na stronach agroFakt w 2018 roku. Warto jednak przypomnieć chociaż ich część. Analiza naszych publikacji być może pozwoli rolnikom zasugerować nam tematykę na przyszły rok. Bo przecież agroFakt dla rolników jest tworzony!
Ułożenie informacji w działy tematyczne ma na celu ułatwienie odszukania fachowych wiadomości z określonych dziedzin szeroko pojętego rolnictwa i, miejmy nadzieję, ciekawych wieści ze wsi. Proponujemy przegląd tematów według takiego właśnie schematu.
Ceny
W tym dziale informowaliśmy Państwa o kształtowaniu się cen w różnych kategoriach. Do najpopularniejszych należały ceny gruntów ornych, jaj, mięsa, mleka, nawozów, pasz, płodów rolnych, środków ochrony roślin a także informacje związane z eksportem i importem.
Ceny gruntów ornych
O zmieniających się cenach ziemi w Polsce i nie tylko, można zapoznać się np. w materiale Magdaleny Kowalczyk o blaskach i cieniach ustawy regulującej obrót gruntami rolnymi, pt. Ziemia rolna drożeje, jednak wzrosty cen wyraźnie wyhamowały https://www.agrofakt.pl/ziemia-rolna-drozeje/.
Ceny jaj
Informacje o przyczynach wzrostu cen jaj i ich wpływie na wzrost notowań żywności można zdobyć zapoznając się z artykułem pt. Wysokie ceny jaj napędzają wzrost notowań żywności https://www.agrofakt.pl/wysokie-ceny-jaj-wzrost-cen-zywnosci/. Ten i wcześniejsze materiały obrazują zmieniającą się sytuację na rynku drobiowym.
Ceny mięsa
Już w styczniu tego roku Ewa Ploplis w swoim materiale, pt. Cena wieprzowiny – jakiej można się spodziewać w 2018 r. zastanawia się z gronem ekspertów, jak będą kształtowały się ceny wieprzowiny w 2018 r. https://www.agrofakt.pl/cena-wieprzowiny-jakiej-mozna-sie-spodziewac-2018-r/. Ta sama autorka analizuje opłacalność żywca wołowego w artykule Jaka jest cena wołowiny i jakiej możemy się spodziewać? https://www.agrofakt.pl/cena-wolowiny-prognozy/. Na uwagę zasługuje także „optymistyczny” materiał Magdaleny Kowalczyk Ceny tuczników: spadki wyhamowały https://www.agrofakt.pl/ceny-tucznikow-spadki-wyhamowaly/.
Export/import
O perturbacjach związanych z importem wołowiny z Ameryki Południowej pisała Anna Mokrzycka w tekście pt. Rynek wołowiny w UE a import z Ameryki Południowej https://www.agrofakt.pl/rynek-wolowiny-w-ue-import/. Trudna sytuacja plantatorów ziemniaków została pokazana w artykule pt. Protest producentów ziemniaków: spotkanie z ministrem. https://www.agrofakt.pl/protest-producentow-ziemniakow-spotkanie-ministrem/. Protest rolników związany jest z sytuacją, gdy polscy konsumenci kupują zachodnie produkty, a krajowi plantatorzy nie mają komu sprzedać towaru. Analizy związane z opłacalnością produkcji rolniczej znajdziecie Państwo w tej kategorii tematycznej.
Uprawy
Agrofakt dla rolników w tej kategorii przygotował ponad 600 artykułów związanych z takimi problemami, jak agrofagi, chwasty, szkodniki, agrotechnika, biostymulatory, hodowla roślin i wiele innych. Wśród nich można znaleźć materiał prof. dr hab. Sławomira Podlaskiego Przyszłość polskiej hodowli roślin – zadania instytucji https://www.agrofakt.pl/przyszlosc-polskiej-hodowli-roslin-zadania-instytucji/. Wielu z czytelników zainteresuje opracowanie Anny Klimeckiej – Dachy kryte strzechą sposobem na rolnictwo ekologiczne https://www.agrofakt.pl/sposob-na-rolnictwo-ekologiczne-strzecha/. Wśród kilkuset opracowań znaleźć można ciekawe informacje np. na temat roślin energetycznych autorstwa Beaty Kozłowskiej – Rośliny energetyczne: wierzba, topola i robinia https://www.agrofakt.pl/rosliny-energetyczne-wierzba-topola/.
Maszyny
W tej części agroFaktu w 2018 r. zamieszczono około 180 artykułów zawierających informacje o targach rolniczych, ciągnikach, kombajnach, maszynach, narzędziach rolniczych. Są tu również wiadomości dotyczące eksploatacji, obsługi czy rynku maszyn. Poszukującym uniwersalnego ciągnika polecam artykuł Adama Ładowskiego – Uniwersalny ciągnik? A tak, to Kubota serii M4002 https://www.agrofakt.pl/kubota-m4002-ciagnik-uniwersalny/. A może wziąć maszyne w leasing? Jak to zrobić doradza dr Elżbieta Sulima w artykule Leasing maszyn rolniczych https://www.agrofakt.pl/leasing-maszyn-rolniczych/.
Zwierzęta
Tu znajdują się materiały dotyczące hodowli zwierząt i wszelkich informacji z nią związanych. Jak walczyć z grzybicą u bydła doradza Dorota Kolasińska w materiale Jak walczyć z niebezpieczną grzybicą u bydła? O tuczu trzody chlewnej wypowiadają się autorytety w tej dziedzinie prof. dr. hab. Inż. Damian Knech i dr inż. Anna Jankowska-Mąkosa w opracowaniu Tucz trzody chlewnej a organizacja produkcji. https://www.agrofakt.pl/tucz-trzody-chlewnej-organizacja-produkcji/. Zainteresowanych symbiotykami odsyłamy do obszernego materiału dr Tomasza Hikawczuka i dr inż. Anny Szuby-Trznadel pt. Symbiotyki w żywieniu drobiu i trzody chlewnej https://www.agrofakt.pl/synbiotyki-w-zywieniu-drobiu/. Artykułów z tej dziedziny powstało tylko w tym roku około 270, więc wybór jest niemały.
Prawo
W tej kategorii poruszane są takie kwestie jak doradztwo, finanse, instytucje, polityka, PROW i wiele innych. Zamieszczone są tu również informacje na temat rehabilitacji rolników – Centrum Rehabilitacji Rolników, czyli jak i gdzie rolnik może „podreperować” swoje zdrowie autorstwa Tadeusza Śmigielskiego https://www.agrofakt.pl/centrum-rehabilitacji-rolnikow-czyli-rolnik-moze-podreperowac-swoje-zdrowie/. Dowiedzieć się tu można również o kłopotach rolników z prawem, o których pisze Agata Piechota w materiale Mandaty dla rolników muszą się skończyć! „To się robi chore” https://www.agrofakt.pl/mandaty-dla-rolnikow-musza-sie-skonczyc-to-sie-robi-chore/ czy finansowaniu rolnictwa przedstawionym w artykule Dopłaty do rolnictwa po 2020 r. – jakich można się spodziewać? Ewy Ploplis https://www.agrofakt.pl/doplaty-do-rolnictwa-2020-r-jakich-mozna-sie-spodziewac/. To w tym dziale przeczytamy intrygujące i kontrowersyjne tematy, którymi żyje cały rolnicza Polska a agrofakt dla rolników ma najnowsze i najciekawsze informacje.
Wieś
W kategorii „wieś” umieszczaliśmy niusy dotyczące agronomii, biznesu, edukacji, ekonomii, rozrywki, środowiska itp. Tu z artykułu Agaty Piechoty można dowiedzieć się o idei sztandarowej akcji charytatywnej Choinka AgroFoto 2018 https://www.agrofakt.pl/choinka-agrofoto-2018-co-stoi-za-sukcesem-akcji/, czy kalkulacjami opłacalności poszczególnych upraw https://www.agrofakt.pl/kalkulacja-uprawy-buraka-cukrowego-sens/ a także poznać zbiory muzeów rolnictwa, np. Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie https://www.agrofakt.pl/muzeum-rolnictwa-przemyslu-rolno-spozywczego-szreniawie/
AgroFakt dla rolników
Nie sposób oczywiście wymienić w tym materiale wszystkich autorów piszących dla agroFakt ani zaprezentować wszystkich problemów poruszanych na jego stronach. Ale jedno jest pewne. Materiały przeznaczone dla naszych czytelników były przygotowane z najwyższą starannością, z nadzieją, że treści w nich zawarte przysłużą się tym, do których były adresowane – rolnikom i mieszkańcom wsi.
Dodaj komentarz